PHG.2B.312.CYMD62Z
Mfr.Part #
PHG.2B.312.CYMD62Z
Description
LBR KEYG 12C CHR 6.2MM D BR
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
G
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
312
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Series :
2B
Shell Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating (Amps) :
7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Cable Opening :
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Applications :
Features :
Backshell
Number of Positions :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Silver
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Termination :
Crimp
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
PHG.2B.312.CYMD62Z Overview
PHG.2B.312.CYMD62Z Features
2B series
PHG.2B.312.CYMD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2B.312.CYMD62Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER