PHG.2B.312.CLLD82Z
Mfr.Part #
PHG.2B.312.CLLD82Z
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
12
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Series :
2B
Contact Material :
Bronze
Coupling Type :
Snap
Operating Temperature :
-55°C~250°C
G
DIN Conformance :
No
Diameter :
16.5mm
Length :
46mm
Total Number of Contacts :
12
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Backshell Type :
Solid
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
HTS Code :
MIL Conformance :
Shell Finish :
Chrome
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
312
Brass
Gender :
Backshell
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2B.312.CLLD82Z Overview
PHG.2B.312.CLLD82Z Features
2B series
PHG.2B.312.CLLD82Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2B.312.CLLD82Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER