PHG.2B.310.CYMD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.2B.310.CYMD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Current Rating :
8A
Diameter :
16.5mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
310
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
Bronze
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
2B
Length :
46mm
Feature :
Backshell
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Pbfree Code :
yes
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2B.310.CYMD62Z Overview
PHG.2B.310.CYMD62Z Features
2B series
PHG.2B.310.CYMD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2B.310.CYMD62Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER