PHG.2B.307.CLLD62Z
Mfr.Part #
PHG.2B.307.CLLD62Z
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
11A
Length :
46mm
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Ratings :
IP50
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
16.5mm
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
307
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
2B
Number of Positions :
7
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.2B.307.CLLD62Z Overview
PHG.2B.307.CLLD62Z Features
2B series
PHG.2B.307.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.2B.307.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER