PHG.1K.314.CLLC65Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.1K.314.CLLC65Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
2A
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
314
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Contact Material :
Bronze
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
1k
Number of Contacts :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
14
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1K.314.CLLC65Z Overview
PHG.1K.314.CLLC65Z Features
1K series
PHG.1K.314.CLLC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1K.314.CLLC65Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER