PHG.1K.306.CLLK85Z
Mfr.Part #
PHG.1K.306.CLLK85Z
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Number of Positions :
6
Current Rating :
7A
Series :
1k
Shell Size - Insert :
306
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1K.306.CLLK85Z Overview
PHG.1K.306.CLLK85Z Features
1K series
PHG.1K.306.CLLK85Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1K.306.CLLK85Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER