PHG.1K.305.CYMC55
Mfr.Part #
PHG.1K.305.CYMC55
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
305
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
1k
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Current Rating :
9A
Contact Material :
Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
G
Datasheets
PHG.1K.305.CYMC55
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1K.305.CYMC55 Overview
PHG.1K.305.CYMC55 Features
1K series
PHG.1K.305.CYMC55 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1K.305.CYMC55 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER