PHG.1K.305.CYMC45Z
Mfr.Part #
PHG.1K.305.CYMC45Z
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
5
Color :
Silver
Current Rating :
9A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Shell Size - Insert :
305
Contact Material :
Bronze
Series :
1k
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1K.305.CYMC45Z Overview
PHG.1K.305.CYMC45Z Features
1K series
PHG.1K.305.CYMC45Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1K.305.CYMC45Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER