PHG.1B.310.CLLD62Z
Mfr.Part #
PHG.1B.310.CLLD62Z
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Length :
39.5mm
Contact Gender :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Gender :
Receptacle
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
HTS Code :
Series :
1b
Mount :
Cable, Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
200V
Material :
Brass
Diameter :
12.5mm
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Resistance :
5.3mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
2.5A
Receptacle, Female Sockets Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1B.310.CLLD62Z Overview
PHG.1B.310.CLLD62Z Features
1B series
PHG.1B.310.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1B.310.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER