PHG.1B.307.CYMD62
Mfr.Part #
PHG.1B.307.CYMD62
Description
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP50
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
7A
Number of Positions :
7
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
307
Orientation :
G
Diameter :
12.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Contact Style :
Socket
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
1b
Length :
39.5mm
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PHG.1B.307.CYMD62
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1B.307.CYMD62 Overview
PHG.1B.307.CYMD62 Features
1B series
PHG.1B.307.CYMD62 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1B.307.CYMD62 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER