PHG.1B.306.GYPD42Z
Mfr.Part #
PHG.1B.306.GYPD42Z
Description
LBR KEYG 6C CHR 4.2MM S BR
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
G
Current Rating :
7 A
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert :
306
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating (Amps) :
7A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Series :
1b
Contact Material :
Bronze
Shell Material :
Package :
Bulk
Diameter :
12.5 mm
Number of Contacts :
6
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Positions :
6
Mounting Feature :
Contact Style :
Socket
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Length :
39.5 mm
Color :
Beige
Shell Finish :
Primary Material :
Plastic
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER