PHG.1B.305.CYMD52Z
Mfr.Part #
PHG.1B.305.CYMD52Z
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
305
Diameter :
12.5mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
9A
Shell Material :
Brass
Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
G
Feature :
Backshell
Number of Positions :
5
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
39.5mm
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
1b
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1B.305.CYMD52Z Overview
PHG.1B.305.CYMD52Z Features
1B series
PHG.1B.305.CYMD52Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1B.305.CYMD52Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER