PHG.1B.305.CLLM27
Mfr.Part #
PHG.1B.305.CLLM27
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Diameter :
12.5mm
Number of Positions :
5
Current Rating :
9A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Free Hanging
Contact Style :
Socket
Cable Opening :
0.087 ~ 0.106 (2.20mm ~ 2.70mm)
Chrome
Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
Length :
39.5mm
Series :
1b
Shell Size - Insert :
305
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Datasheets
PHG.1B.305.CLLM27
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.1B.305.CLLM27 Overview
PHG.1B.305.CLLM27 Features
1B series
PHG.1B.305.CLLM27 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.1B.305.CLLM27 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER