PHG.0K.304.CLLC15Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.0K.304.CLLC15Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
0K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
4
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Size - Insert :
304
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating :
7A
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.051 ~ 0.059 (1.30mm ~ 1.50mm)
Packaging :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.0K.304.CLLC15Z Overview
PHG.0K.304.CLLC15Z Features
0K series
PHG.0K.304.CLLC15Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.0K.304.CLLC15Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER