PHG.0K.302.CYMC45Z
Mfr.Part #
PHG.0K.302.CYMC45Z
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
2
Series :
0K
Termination :
Crimp
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
10A
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
Bronze
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
302
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.0K.302.CYMC45Z Overview
PHG.0K.302.CYMC45Z Features
0K series
PHG.0K.302.CYMC45Z Applications
There are a lot of LEMO
PHG.0K.302.CYMC45Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER