PHG.00.303.CYMD22
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHG.00.303.CYMD22
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Number of Positions :
3
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
303
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.055 ~ 0.087 (1.40mm ~ 2.20mm)
Contact Material :
Bronze
Termination :
Crimp
Series :
00B
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Length :
34mm
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
3A
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Diameter :
6.8mm
Datasheets
PHG.00.303.CYMD22
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PHG.00.303.CYMD22 Overview
PHG.00.303.CYMD22 Features
00B series
PHG.00.303.CYMD22 Applications
There are a lot of LEMO
PHG.00.303.CYMD22 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER