PH1RB-14-UA
Mfr.Part #
PH1RB-14-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Material :
Brass
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
14
Series :
PH1RB
Style :
Board to Board
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
250VAC
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
9 Weeks
Shrouding :
Unshrouded
Contact Resistance :
20mOhm
Body Breadth :
0.098 inch
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Mating :
0.235 5.97mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Shape :
Square
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Datasheets
PH1RB-14-UA
Adam Tech PH1RB-14-UA
PH1RB Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 14-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height