PH1RA-11-UA
Mfr.Part #
PH1RA-11-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Resistance :
20mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
250VAC
Body Breadth :
0.098 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Body Depth :
0.098 inch
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Series :
PH1RA
Contact Type :
Male Pin
Reference Standard :
UL, CSA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
11
Shrouding :
Unshrouded
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Style :
Board to Board
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number Of PCB Rows :
1
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PH1RA-11-UA
Adam Tech PH1RA-11-UA
PH1RA Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 11-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height