PH1RA-13-UA
Mfr.Part #
PH1RA-13-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Stock
905
In Stock :
905
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
Series :
PH1RA
JESD-609 Code :
e4
Reference Standard :
UL, CSA
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number Of PCB Rows :
1
Body Breadth :
0.098 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Voltage - Rated :
250VAC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Terminal Pitch :
2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Number of Conductors :
ONE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Body Depth :
0.098 inch
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
20mOhm
Style :
Board to Board
Number of Positions :
13
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
PH1RA-13-UA
Adam Tech PH1RA-13-UA
PH1RA Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 13-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height