PF2472-1R1F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PF2472-1R1F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
RES 1.1 OHM 1% 100W TO247
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
100W
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.630Lx0.189W 16.00mmx4.80mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-247-2
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
19.9898mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.1Ohm
Packaging :
Tray
Series :
PF2470
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Datasheets
PF2472-1R1F1
Riedon PF2472-1R1F1
1.1Ohm, Thin Film,