PEC11SAAN
Mfr.Part #
PEC11SAAN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Stock
204
In Stock :
204
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
11
Published :
2011
Height :
2.54mm
Length :
27.9mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PEC11SAAN
Sullins Connector Solutions PEC11SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height