PDZVTR3.9B
Mfr.Part #
PDZVTR3.9B
Description
DIODE ZENER 4.15V 1W PMDTM
Tolerance :
±6.02%
Power Dissipation-Max :
1W
Reference Voltage :
3.9V
Power - Max :
1W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.15V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 1V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance-Max :
15Ohm
Working Test Current :
40mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
PDZVTR3.9B
ROHM Semiconductor PDZVTR3.9B
ZENER DIODE 15Ohm ±6.02% 40μA @ 1V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR3.9B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 40μA @ 1V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.15V during operation.Working test voltage should be set to 40mA for this device to operate.
PDZVTR3.9B Features
reverse leakage current of 40μA @ 1V
40μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA