PDZVTR15A
Mfr.Part #
PDZVTR15A
Description
DIODE ZENER 14.7V 1W PMDTM
Stock
705
In Stock :
705
Working Test Current :
20mA
Tolerance :
±6.12%
Reference Voltage :
15V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 11V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
14.7V
Power Dissipation-Max :
1W
Impedance-Max :
10Ohm
Operating Temperature :
150°C TJ
Power - Max :
1W
Datasheets
PDZVTR15A
ROHM Semiconductor PDZVTR15A
ZENER DIODE 10Ohm ±6.12% 10μA @ 11V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR15A Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 11V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 14.7V.Setting the working test voltage to 20mA will allow this device to operate.
PDZVTR15A Features
reverse leakage current of 10μA @ 11V
10μA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA