PD3Z284C7V5-7
Mfr.Part #
PD3Z284C7V5-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI™ 323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 7.5V POWERDI323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.5mm
Peak Reverse Current :
1μA
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
6%
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Case Connection :
CATHODE
Reference Voltage :
7.5V
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
10Ohm
Impedance :
10Ohm
Zener Voltage :
7.5V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Tolerance :
±6.04%
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Power Rating :
500mW
Forward Voltage :
1.1V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
7.5V
Package / Case :
PowerDI™ 323
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
500mW
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
500mW
Height :
650μm
Datasheets
PD3Z284C7V5-7
Diodes Incorporated PD3Z284C7V5-7
ZENER DIODE 10Ohm ±6.04% 7.5V 1μA @ 5V -65°C~150°C TJ 500mW 2 Terminations PowerDI™ 323
PD3Z284C7V5-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 5V.Reverse leakage current reaches 1μA at its maximum.Having a zener current of 1μA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 1μA is recommended.
PD3Z284C7V5-7 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)