PD3Z284C18-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PD3Z284C18-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI™ 323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 18V 500MW POWERDI323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Width :
1.25mm
Terminal Form :
Flat
Voltage Tol-Max :
6.41%
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
PD3Z284C18
Additional Feature :
High Reliability
Forward Voltage :
1.1V
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Impedance :
20Ohm
Pin Count :
2
Length :
2.5mm
Zener Current :
100nA
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance :
6%
Height :
650μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±6%
Zener Voltage :
18V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation :
500mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reference Voltage :
18V
Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
No
Peak Reverse Current :
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
20Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12.6V
Radiation Hardening :
No
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
Package / Case :
PowerDI™ 323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Datasheets
PD3Z284C18-7
Diodes Incorporated PD3Z284C18-7
ZENER DIODE 20Ohm ±6% 18V 100nA @ 12.6V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations PowerDI™ 323
PD3Z284C18-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 12.6V.6.41% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 6.41%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.Zeners have a zener current of 100nA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
PD3Z284C18-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)