PD3Z284C13-7
Mfr.Part #
PD3Z284C13-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI™ 323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 500MW POWERDI323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Package / Case :
PowerDI™ 323
Pbfree Code :
No
Length :
1.9mm
Terminal Form :
Flat
Impedance :
10Ohm
Terminal Position :
Dual
Height :
650μm
Polarity :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
6%
Diode Element Material :
SILICON
Width :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Zener Voltage :
13V
Peak Reverse Current :
100nA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
10Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 100mA
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PD3Z284C13
Power Dissipation :
500mW
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
13V
Element Configuration :
Single
Datasheets
PD3Z284C13-7
Diodes Incorporated PD3Z284C13-7
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 13V 100nA @ 8V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations PowerDI™ 323
PD3Z284C13-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 100nA is recommended.
PD3Z284C13-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)