PCV1V680MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1V680MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 35V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
476μA
Voltage - Rated DC :
35V
Terminal Shape :
Flat
Voltage :
35V
Diameter :
10mm
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height :
8mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Ripple Current :
1.8A
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 100kHz
Lead Pitch :
4.6mm
Number of Pins :
2
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Tolerance :
±20%
Width :
10.3mm