PCV1J470MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1J470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 63V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
63V
Pbfree Code :
yes
Published :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage :
63V
Number of Pins :
2
Leakage Current :
592μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
12.7mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
4.6mm
Polarity :
POLARIZED
Length :
11mm
Radial, Can - SMD
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
47μF
PCV
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Width :
10.3mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Ripple Current :
2.5A
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Datasheets
PCV1J470MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1J470MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Voltage:63V, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, PCV1J470MCL1GS pinout, PCV1J470MCL1GS datasheet PDF, PCV1J470MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1J470MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1J470MCL1GS
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.500 12.70mm Tape & Reel (TR) 30mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose