PCV1H330MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1H330MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 50V SMD
Stock
34
In Stock :
34
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
10.3mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
3000 hours
Lead Pitch :
4.6mm
Lead Diameter :
1.1 mm
Ripple Current :
1.5A
Height :
8mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
PCV
Number of Pins :
EAR99
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2009
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Length :
11mm
Size Code :
4141
Leakage Current :
330μA
Capacitance :
33μF
Voltage :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 100kHz
Datasheets
PCV1H330MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1H330MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:50V, PCV1H330MCL1GS pinout, PCV1H330MCL1GS datasheet PDF, PCV1H330MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1H330MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1H330MCL1GS
33μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 49mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose