PCSLF1045-102M-RC
Mfr.Part #
PCSLF1045-102M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
1000uH +/-20% Pwr Chip Inductor
Stock
10
In Stock :
10
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
290 mA
Material - Core :
Ferrite
Series :
PCSLF1045
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
320mA
Inductance :
1 µH
Size / Dimension :
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Datasheets
PCSLF1045-102M-RC
Allied Components International PCSLF1045-102M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD