PCSLF0628-6R8M-RC
Mfr.Part #
PCSLF0628-6R8M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
6.8uH +/-20% Power Chip Inductor
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
42.5mOhm Max
Series :
PCSLF0628
Current Rating (Amps) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
PCSLF0628-6R8M-RC
Allied Components International PCSLF0628-6R8M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD