PCS0J221MCL9GS
Mfr.Part #
PCS0J221MCL9GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Stock
238
In Stock :
238
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Height :
7mm
HTS Code :
Size Code :
3333
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Ripple Current :
3.2A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
8mm
Published :
2009
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e4
Voltage :
6.3V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Leakage Current :
277μA
Length :
9mm
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.12 %
Width :
8.3mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
PCS0J221MCL9GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0J221MCL9GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, PCS0J221MCL9GS pinout, PCS0J221MCL9GS datasheet PDF, PCS0J221MCL9GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0J221MCL9GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCS0J221MCL9GS
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 22mOhm PCS Surface Mount Polymer General Purpose