PCM120T-1R2N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCM120T-1R2N-D
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 35.2A 1.45OHM SM
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
35.2 A
Type :
Drum Core, Wirewound
Ratings :
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Material - Core :
Metal
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Current - Saturation (Isat) :
38.7A
Size / Dimension :
0.040 L x 0.020 W (1.02mm x 0.51mm)
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm
Series :
ATC 600L
Inductance Tolerance :
± 30%
Product Length :
12.4mm
Capacitance :
24 pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height :
11.5mm
Lead Style :
Inductance :
1.2μH
Shielding :
Shielded
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Test Frequency :
100 MHz
Q @ Freq :
Core Material :
Metal
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Saturation Current :
38.7 A
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Width :
13.1mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
12.7 mm
Height - Seated (Max) :
Product :
Power Inductors
RMS Current (Irms) :
35.2A
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 165 C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Qualification :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
200V
Width :
12 mm
Height :
11.5 mm
Thickness (Max) :
0.024 (0.60mm)
Datasheets
PCM120T-1R2N-D
EPCOS (TDK) PCM120T-1R2N-D
PCM120T-1R2N-D datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD