PCK0E391MCO1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCK0E391MCO1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
2.5V
Tan Delta :
0.12
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.9A @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
2.5V
HTS Code :
Series :
PCK
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
390µF
Type :
Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
3.9A
Height :
6mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
293μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Length :
7.3mm
Mount :
Surface Mount
Size Code :
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Datasheets
PCK0E391MCO1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCK0E391MCO1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.5V, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCK0E391MCO1GS pinout, PCK0E391MCO1GS datasheet PDF, PCK0E391MCO1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCK0E391MCO1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCK0E391MCO1GS
390μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 10mOhm PCK Surface Mount Polymer General Purpose