PCK0E222MCO1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCK0E222MCO1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 2200UF 2.5V SMD
Stock
425
In Stock :
425
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Height :
10mm
Series :
PCK
Voltage - Rated DC :
2.5V
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ High Frequency :
6A @ 100kHz
Width :
10.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Capacitance :
2200µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Leakage Current :
1.65mA
Polarity :
Polar
Size Code :
4141
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Tolerance :
±20%
Published :
2009
Terminal Shape :
Flat
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
6A
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Diameter :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
11mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C