PCIT20-6R8M-RC
Mfr.Part #
PCIT20-6R8M-RC
Description
6.8uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
30
In Stock :
30
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
85mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance :
6.8 µH
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) :
1 A
Datasheets
PCIT20-6R8M-RC
Allied Components International PCIT20-6R8M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD