PCIT20-1R0M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCIT20-1R0M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1.0uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Features :
Series :
Current Rating (Amps) :
2 A
Product Status :
Active
Material - Core :
Shielding :
Shielded
Type :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
1 µH
Datasheets
PCIT20-1R0M-RC
Allied Components International PCIT20-1R0M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD