PCF1D470MCL1GS
Mfr.Part #
PCF1D470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
Width :
8.3mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Height :
7mm
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Polarity :
Polar
16 Weeks
Tan Delta :
Leakage Current :
0.188mA
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
20V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Ripple Current :
2A
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Length :
9mm
Datasheets
PCF1D470MCL1GS
Nichicon PCF1D470MCL1GS
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 45mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose