PC-28-800B52
Mfr.Part #
PC-28-800B52
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Mounting Type :
Through Hole
Length :
41.27mm
Series :
PC Plug-In
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 2 :
14V
Height :
1.375mm
Height Seated (Max) :
34.93mm
Max Power Dissipation :
24W
Voltage - Primary :
115V
Size / Dimension :
41.28mm Lx57.15mm W
VA Rating :
24 VA
Type :
Laminated Core
Secondary Winding(s) :
Dual
Power - Max :
24VA
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Output Voltage 1 :
14V
Current - Output (Max) :
Parallel 1.6A, Series 800mA
Weight :
0.75lb 340.19g
Published :
Center Tap :
No
Primary Winding(s) :
Single
Product Status :
Active
Approval Agency :
UL; CSA
HTS Code :
Physical Dimension :
L41.27XB57.15XH34.92 (mm)
Power Rating :
24W
Package :
Bulk
Width :
57.15mm
Voltage - Isolation :
1500Vrms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
1.6A
Datasheets
PC-28-800B52
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V