PC-20-220B14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC-20-220B14
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Depth :
31.75mm
Published :
Lead/Base Style :
PC Pin
Size / Dimension :
41.28mm Lx31.75mm W
Current - Output (Max) :
Parallel 440mA, Series 220mA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
UL; CSA
VA Rating :
4.4 VA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Laminated Core
Weight :
0.313lb 141.97g
Physical Dimension :
L41.27XB31.75XH34.92 (mm)
Height Seated (Max) :
34.93mm
Length :
41.27mm
Termination :
PC Pin
Max Power Dissipation :
4.4W
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Power - Max :
4.4VA
Package :
Bulk
Center Tap :
No
Output Voltage 2 :
10V
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Series :
PC Plug-In
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Current :
220mA
Height :
1.375mm
Primary Winding(s) :
Single
Power Rating :
4.4W
Number of Pins :
6
Termination Style :
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Output Voltage 1 :
10V
Voltage - Primary :
115V
Secondary Winding(s) :
Dual
Datasheets
PC-20-220B14
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V