PC-20-1200B16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC-20-1200B16
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Power Rating :
24W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
41.27mm
Weight :
0.75lb 340.19g
Output Voltage 2 :
10V
Current - Output (Max) :
Parallel 2.4A, Series 1.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Height Seated (Max) :
34.93mm
Mount :
Through Hole
Max DC Current :
1.2A
Type :
Laminated Core
Physical Dimension :
L41.27XB57.15XH34.92 (mm)
Size / Dimension :
41.28mm Lx57.15mm W
Published :
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Width :
57.15mm
Power - Max :
24VA
Package :
Bulk
Output Voltage 1 :
10V
Center Tap :
No
Max Output Current :
1.2A
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Termination :
PC Pin
Primary Winding(s) :
Single
Termination Style :
PC Pin
Approval Agency :
UL; CSA
Voltage - Primary :
115V
Height :
1.375mm
Shielding :
Unshielded
Max Power Dissipation :
24W
Mounting Type :
Through Hole
VA Rating :
24 VA
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Series :
PC Plug-In
Secondary Winding(s) :
Dual
Datasheets
PC-20-1200B16
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V