PBC30SFBN
Mfr.Part #
PBC30SFBN
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Number of Positions :
30
Length :
76.2mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Datasheets
PBC30SFBN
Sullins Connector Solutions PBC30SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height