PBC11SAFN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC11SAFN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Housing Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length :
27.9mm
Reference Standard :
UL
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.620 15.75mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Height :
2.54mm
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post :
Tin
Width :
2.54mm
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
11
Contact Type :
Male Pin
Gender :
Male
Housing Material :
Plastic
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.950 24.13mm
Datasheets
PBC11SAFN
Sullins Connector Solutions PBC11SAFN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height