PBC10SFAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC10SFAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Stock
672
In Stock :
672
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Published :
2005
Mounting Type :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
JESD-609 Code :
e3
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Width :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Length :
25.4mm
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
PBC10SFAN
Sullins Connector Solutions PBC10SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height