PB2020.333NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PB2020.333NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 6.5A 29 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Technology :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Product Length (mm) :
23.87(mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Military Standard :
Not
Frequency - Self Resonant :
Packing Method :
TR
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
6.5 A
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Width :
20.83 mm
Rad Hardened :
No
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product :
Power Inductors
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance :
0.029(ohm)
Current Rating :
6.5A
Shielding :
Tolerance (+ or -) :
20%
Current - Saturation (Isat) :
10A
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Functions :
1
RMS Current (Irms) :
6.5 A
Product Type :
Fixed Inductors
Resistance :
29mOhm
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Core Material :
Ferrite
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Width :
20.83 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Brand :
Product Length :
23.87 mm
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
29mOhm Max
Case/Size Code :
Inductance :
33μH
Current - Saturation :
10A
Tolerance :
±20%
Inductance Tolerance :
Impedance :
Not Required(ohm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Composition :
Wirewound
Max DC Current :
6.5A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Size / Dimension :
0.940Lx0.820W 23.87mmx20.83mm
Failure Rate :
Not Required
Termination Style :
SMD/SMT
Schedule B :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Saturation Current :
10 A
Height :
10.16mm
Ratings :
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Height (mm) :
Height - Seated (Max) :
0.400 (10.16mm)
Pulse
DC Current :
6.5A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Application :
Power
Product Depth (mm) :
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
130 °C
Core Type :
Drum
Length :
23.87 mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Depth :
20.83mm
Series :
PB2020NL
Datasheets
PB2020.333NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD