PB2020.103NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PB2020.103NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 12.6A 7.8MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Failure Rate :
Not Required
Schedule B :
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.0078(ohm)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Brand :
Product Length :
Length :
23.87mm
Current Rating (Amps) :
12.6A
Ratings :
Application :
Power
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Inductance :
10μH
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Composition :
Wirewound
Product Category :
Power Inductors - SMD
Depth :
20.83mm
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Current - Saturation :
20A
Current - Saturation (Isat) :
20A
Termination :
SMD/SMT
DC Current :
12.6A
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
PB2020NL
Radiation Hardening :
No
Rad Hardened :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
12.6A
Shielding :
Unshielded
Product :
Power Inductors
Resistance :
7.8mOhm
Package / Case :
Nonstandard
Product Height (mm) :
Impedance :
Not Required(ohm)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Max Operating Temperature :
130°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulse
Military Standard :
Not
Width :
20.828mm
Mount :
Surface Mount
Saturation Current :
20 A
Height :
10.16mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
Features :
Inductance Tolerance :
20
Product Length (mm) :
Type :
Wirewound
RoHS :
Compliant
Height - Seated (Max) :
10.16 mm
Technology :
Max DC Current :
12.6A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
7.8mOhm Max
Tolerance (+ or -) :
20%
Q @ Freq :
Core Type :
Drum
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Width :
Size / Dimension :
0.940Lx0.820W 23.87mmx20.83mm
Datasheets
PB2020.103NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD