PAB.M0.8NL.AC65Z
Mfr.Part #
PAB.M0.8NL.AC65Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
M08
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Black
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Solder Cup
Ratings :
IP50
Number of Positions :
8
Datasheets
PAB.M0.8NL.AC65Z
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PAB.M0.8NL.AC65Z Overview
PAB.M0.8NL.AC65Z Features
1P series
PAB.M0.8NL.AC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PAB.M0.8NL.AC65Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER