PAB.M0.2GL.AC65G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAB.M0.2GL.AC65G
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Size - Insert :
M02
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Series :
1P
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Current Rating :
10A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Gray
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
B
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
2
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PAB.M0.2GL.AC65G
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PAB.M0.2GL.AC65G Overview
PAB.M0.2GL.AC65G Features
1P series
PAB.M0.2GL.AC65G Applications
There are a lot of LEMO
PAB.M0.2GL.AC65G Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER