PAB.M0.4GL.AC52GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAB.M0.4GL.AC52GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M04
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Series :
1P
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Gray
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating (Amps) :
8A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
PAB.M0.4GL.AC52GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PAB.M0.4GL.AC52GZ Overview
PAB.M0.4GL.AC52GZ Features
1P series
PAB.M0.4GL.AC52GZ Applications
There are a lot of LEMO
PAB.M0.4GL.AC52GZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER