PA5402.101NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA5402.101NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 12A 4 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Ratings :
Brand :
Series :
PA5402
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material - Core :
Test Frequency :
100 kHz
Product Type :
Fixed Inductors
Saturation Current :
35 A
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Shielding :
Shielded
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
4.31 mm
Type :
Molded
Pulse
Length :
4.7 mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Application :
Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Saturation (Isat) :
35A
Core Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Q @ Freq :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
12 A
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance :
100 nH
Product :
Power Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package / Case :
Nonstandard
Height :
2.2 mm
Datasheets
PA5402.101NLT
Pulse Electronics PA5402.101NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD